Sektörde 35. yılımız!

Havai Hat Ray Hattı


Karabük Demir Çelik Fabrikası, yer altından taşınan kabloların tünellere su basması sorunuyla karşılaştığı bir projede, havadan taşıma çözümğne karar verildi. Proje güzergahı, Kardökmak Fabrikası binasının içinden geçmek zorundaydı ve ray profil haddaneleri üzerinden uzanıyordu.


Alanın dar olması sebebiyle, galeriler modüller halinde açık alanda oluşturuldu. Ancak, 500 tonluk makine ray profil haddanesinin diğer tarafına yetişmedi, bu nedenle 200 tonluk makine ve değiştirilen vincin yardımıyla galeri havada monte edildi.


Galeri, binanın üzerinden geçen 72 metrelik bir uzunluğa sahiptir ve 190 ton ağırlığındadır. Tek parça halinde yerleştirilemeyen galeri, ray profil haddanesinin çatısının açılması ve geçici bir ayak kullanılarak içerde montaj yapıldı. Montaj tamamlandıktan sonra geçici ayak galerinin altından sökülüp demonte edildi.


Projenin toplam uzunluğu 1000 km'dir ve 1470 ton çelik kullanılarak modüller halinde yerinde montaj yapılmıştır. Bu zorlu koşullarda gerçekleşen havai hat kablo galerisi projesi, mühendislik becerisinin ve stratejik planlamanın birleşimini temsil eder.